piątek, 7 sierpnia 2015

Sezon przetworów w pełni.
Spróbuj własnych sił.
Polecam sprawdzone przepisy na przetwory.


Dżem z wiśni i smażonych papierówek

 Składniki:
1 kg wiśni
1 kg papierówek
1 kg cukru
trochę wody





Jabłka umyć, obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne, pokroić na małe kawałki i wrzucić do emaliowanego garnka. Dolać odrobinę wody. Smażyć, aż do miękkości. Wiśnie umyć, odsączyć, wydrylować i umieścić w emaliowanym garnku. Dodać cukier i odstawić na 3 godziny. Następnie gotować około 10 minut na małym ogniu. Rozgotowane wiśnie połączyć z jabłkami i smażyć dalej na małym ogniu cały czas mieszając. Gdy osiągnie odpowiednią konsystencję nałożyć do wyparzonych słoików i pasteryzować.

Ja dodaję do tej ilości owoców 3/4 kg cukru i uważam, że jest wystarczająco słodkie. Jeżeli zaś chodzi o papierówki smażę je do momentu aż zaczynają cię rozpadać, ale nie powstał z nich jeszcze mus, gdzieniegdzie są jeszcze kawałki jabłek. Taki drzem fajnie smakuje i wygląda w słoiku.

Ten i inne fajne przepisy znajdziecie w książce pt:

Klasztorna spiżarnia zdrowia. Przetwory które leczą - Zbigniew T. Nowak